Lidé v Praze se vracejí za prací do kanceláří, ale zájem o ně už nedosáhne úrovně doby před covidem, kdy byly obsazeny průměrně ze 70 procent. Podle průzkumu společnosti Savills od loňského června do letošního února stoupla obsazenost kanceláří v české metropoli o 16 procent na celkových 54 procent. Je to největší nárůst z evropských hlavních měst. Zástupci společností Scott.Weber Workspace a CBRE uvedli, že se stává běžným dělit práci mezi kancelář a domov.
Využívání kanceláří podle Pavla Nováka ze společnosti Savills CZ&SK za poslední půl rok roste, ale stále je daleko od předpandemické úrovně. „A není jasné, kdy a zda se tam dostaneme. To přirozeně nahrává provozovatelům servisovaných kanceláří, kteří nabízejí kanceláře na základě skutečného využití pracovního prostoru,“ uvedl Novák.
Specialista na pracovní prostředí v realitně-poradenské společnosti CBRE Filip Muška na trhu vnímá snahu o návrat lidí do kanceláří. Důvodem podle něj je, že pravidelné setkávání v kanceláři má pro zdravé fungování firmy velký smysl a nesporné výhody. Dodává ale, že zádrhelem může do jisté míry být způsob vynucování, kdy jsou stanovovány plošné limity například na tři a více dnů v týdnu práce z kanceláře. „Bez ohledu na pracovní náplň, schopnosti či povinnosti jednotlivců. To může u části zaměstnanců, kteří si na pravidelnou práci z domova zvykli a umějí s ní efektivně zacházet, vyvolávat pocity nepochopení či ztráty svobody,“ řekl Muška.
Adam Zvada, majitel společnosti Scott.Weber Workspace, provozující flexibilní kanceláře, coworkingové a eventové prostory, uvedl, že normálem je hybridní model práce. Zaměstnanec je pár dní doma, pár dní v práci a a stále více firem si uvědomuje, že to je i pro ně prospěšné. Samozřejmě se to týká těch pozic, u kterých lze pracovat z domu, řekl Zvada.
Zvada ze Scott.Weber Workspace uvedl, že podle studií zájem o flexibilní kanceláře a coworkingová centra vzroste do roku 2030 asi na trojnásobek. Muška z CBRE upozornil, že řízení hybridně pracujících týmů klade nároky především na manažery, a očekává, že následující měsíce budou o hledání rovnováhy. „U většiny firem se to ustálí na 50 procentech času v kanceláři a 50 procentech práce z domova, respektive odkudkoli,“ odhadl Muška.
Denní návštěvnost kanceláří je v Praze největší od pondělí do středy, 56 až 57 procent. Ve čtvrtek klesne na 54 procent a v pátek dosahuje 49 procent, nicméně podle průzkumu Savills je vyšší, než je evropský průměr. Ten se v pátek pohybuje kolem 45 procent obsazenosti.